Tekmeria – propagace klenotů

Tekmeria – propagace šperků a klenotů

Překotný vývoj na poli technologie umožnil za posledních několik let obrovský nárůst objemu prodejů po internetu. Společenské změny následovaly, takže vnímáme posun od tradičního prodeje a propagace na tradiční bázi kamenná prodejna – zákazník na dnes už pomalu hlavní proud internet – zákazník.

Než vůbec začneme, dovolím si trochu odbočit. Co to vůbec je tekmeria? Pokud vás to zajímá, podívejte se na toto video o řeckém filosofu, pravděpodobně největším filosofu všech dob, Aristotelovi. Je v angličtině, což vás jistě nezastaví, protože kdybychom spoléhali na obsah v češtině, asi bychom ještě… no, to nic. Tady to je:

Společenský tlak na prezentaci

Společenská a obchodní poptávka po rozmělňování hranic a tradičních forem ohraničení a omezení má vliv i na tuto oblast. Na internetu hranice neexistují a jedině daně nám připomínají, že mnohdy nakupujeme opravdu daleko.

Má dnes smysl, zabývat se reklamou a propagací hlouběji, včetně jejich společenských dopadů? A jak konkrétně se to dá aplikovat při prodeji klenotů a šperků? Emoce, jistě… třeba taková svatba je prefektním příkladem aplikace pro společenskou událost. Snubní a zásnubní prsteny se jistě prodávají díky svatbám, o tom asi není sporu. A společenskému tlaku…okolí očekává, že koupíte zásnubní prsten v jisté cenové hladině. Takže vlastně jak vybrat zásnubní prsten, abyste nevypadal jako škudlil… nebo naopak jako marnotratný chlubil? To samé společenská událost číslo jedna a to sice svatba. Všichni očekávají, že je pohostíte a zaplatíte za jejich zábavu, ale navrch se nevěsta chce pochlubit krásným prstýnkem s diamantem.

A jak je to s propagací podle mnohých jediného přijatelného šperku pro muže, hodinek? Podle zažitých pravidel by hodinky měly být zhruba v ceně vašeho měsíčního platu. Proč? Společenský status, obchod s luxusem…. Abyste byli pro okolí čitelní a transparentní. Anebo, pokud jste cynik, tak je to výmysl reklamního průmyslu, snažícího se vás ke koupi drahých hodinek dotlačit. Takže opět, tlak společnosti, snaha udělat dojem na sousedy a mít důkaz vašeho úspěchu viditelně hned na ruce.

Jaké je poučení pro vás jako pro zákazníka? Nenechte se manipulovat.

Jaké je poučení pro Vás jako pro marketera? Studujte sociologii a psychologii. Dynamika mezilidských vztahů je hnacím motorem celého průmyslu a naučíte-li se ji šikovně využívat, vyděláty spousty peněz. A budete si konečně moct koupit zlaté Rolexy s diamanty a manželce náhrdelník s diamantem Swarovski.