svatba z marketingového hlediska

Pojďme se podívat na svatbu očima marketera. Podle mne jsou ti kdo svatbu pořádají, což nemusí nutně být ženich a nevěsta, především ve stresu: mají potřebu zařídit všechni hned a jsou tlačeni časem, shánějí vše od smokingu po rakvičky se šlehačkou, a mají dojem, že jsou na všechno sami. Spoustu věcí nakupují a outsourcují (ehm, třeba si nechají upéci dort). A zde je moment, kdy se marketeři pokoušejí tento stres přeměnit na ochotu investovat. Nebo rovnou utrácet, přecejenom je to svatba, největší společenská událost roku, tak nebudete šetřit a půjdete třeba na web SnubníPrstenyPro2.cz – svatba a vyberete co je potřeba.

Nezáleží na tom, jak dobré a vypovídající jsou, nebo spíše mohou být marketingové analýzy, naprostá většina spotřebitelů si nepřeje, aby internetové společnosti jako Google sdílely údaje o jejich chování na internetu (a samozřejmě se bavíme čistě o chování z pohledu zákazník prodejce, ostatní chování na internetu raději ponechme stranou). My všichni se snažíme nějakým způsobem o retargeting. A zatím více než polovina všech spotřebitelů, které v roce 2015 oslovily mediální agentury při svých průzkumech uvedlo, že se zdržují nákupu produktů propagovaných v online reklamě, která se jim na monitorech či displejích objevuje opakovaně stále dokola, podle jejich chování na internetu a dobře si uvědomují, že je to forma marketingu, targeting na základě údajů o chování toho kterého zákazníka na internetu. Přesto ale existuje způsob, jak to otočit. Většina zákazníků má některé značky či oblasti, o kterých informována být chce a to téměř za každou cenu. Kliknou na vaši reklamu, vyplní svůj email…. Proč? Protože chtějí. To je celé. Musíte je přimět, aby vás měli tak rádi, že o vás chtějí vědět všechno. Je jednoduché toho docílit? Děláte si srandu? Většině z nás se to nikdy nepodaří. Takže zbývají jiné, méně okouzlující způsoby reklamy.

Ale nevěšme hlavu. Získat data o chování zákazníků je samozřejmě zlatý důl a snažíme se o to dnes a denně. Hodně zde pomůže ona často zmiňovaná psychologie. Využívat emoce. Svatby, zásnuby, společenské události obecně, to jsou přímo zlaté doly plné emocí a pro šikovného marketera jsou k nezaplacení. Jak zákazník přemýšlí? Co chce? Pronikat do těchto konverzací v jeho hlavě a vstupovat do nich naším sdělením je stále platná strategie a pochybuji, že někdy nebude.